Insolvenční řízení

Hlavní stránka / Insolvence / Insolvenční řízení

Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se Vám!

Jak se oddlužit Insolvenční návrh Žádost o insolvenci Insolvence na 3 roky Úpadek 

 

Insolvenční řízení je proces, kterým se dlužník může vypořádat se svými dluhy. Podmínka je, aby se dlužník nacházel v úpadku. Tedy měl minimálně dva věřitele a tyto závazky alespoň 30 dní po splatnosti. Výhody insolvenčního řízení pro dlužníka jsou:

  1. Jedna splátka na všechny dluhy v měsíčním intervalu
  2. Konec navyšování o úroky a penále
  3. Zastavení exekucí a vymáhání
  4. Transparentnost a limit délky splácení
 

Vstoupit do insolvenčního řízení

Co to je insolvenční řízení?

Insolvenční řízení je zákonem daná cesta ke kompletnímu oddlužení. Předchází mu platební neschopnost, kdy dlužník dosáhl předlužení a již není schopen dále splácet závazky normální cestou. Insolvenčnímu řízení se také někdy běžně říká osobní bankrot. Cílem takového procesu je zbavení se všech závazků a dluhů. Musí dojít k vypořádání vztahů mezi dlužníkem a věřitelem.

 

Podmínky insolvenčního řízení jsou dané zákonem a je nutné pro schválení soudem všechny podmínky splnit zároveň. Věřitelé chtějí být uspokojení v insolvenčních řízeních v co nejvyšší míře.

 

V případě vlastnictví hodnotného majetku dochází ke zpeněžení a úhradě pohledávek. Právě pohledávky si věřitel do insolvenčního řízení musí přihlásit sám. Dlužník nemá žádnou informativní povinnost vůči svému věřiteli. V případě osobního bankrotu mají věřitelé zákonem danou lhůtu 60 dní od povolení oddlužení soudem na přihlášení svých pohledávek. Kdo se do této doby do insolvenčního řízení nepřihlásí, jeho právní nárok na vymáhání zanikne.

 Průběh insolvenčního řízení

Pokud zvažujete řešit svoji situaci insolvencí, určitě Vás bude zajímat, jak insolvenční řízení probíhá. Začněme tedy jak jinak než od začátku. Zahájení insolvenčního řízení je první fáze, při které je podán návrh na povolení oddlužení na krajský soud. Návrh může podat buď sám dlužník (často v zastoupení) nebo věřitel. Od obdržení návrhu musí soud v případě řádného podání zahájit insolvenční řízení do 3 pracovních dní.

 

Zahájením insolvenčního řízení je dlužník v takzvané ochranné lhůtě a musí počkat na vyjádření soudu. Tím se dostáváme do druhé fáze průběhu, které můžeme říkat přezkumná. Soud zkoumá, zda dlužník splňuje všechny podmínky pro insolvenční řízení a zda může oddlužení povolit. Je nutné zmínit, že soud nemá na rozhodnutí ze zákona žádnou lhůtu. Ze zkušeností ale bývá rozhodnuto nejčastěji do měsíce. Níže je přehledný výčet průběhu insolvenčního řízení.

Jestli přemýšlíte nad insolvencí, zkuste se nejprve poradit s odborníkem a proberte společně všechny možnosti oddlužení. Svěřte zpracování návrhu na osobní bankrot profesionálům se zkušenostmi.

 

Insolvenční řízení může probíhat maximálně 3 roky v režimu splátkového kalendáře. Splátkový kalendář je nejčastějším průběhem insolvence. Poslední fází je ukončení řízení. Nečekané, že?

Návrh na zahájení

Návrh na zahájení insolvenčního řízení je přihláška do insolvence ze strany dlužníka či věřitele. Existuje jednotný formulář, na kterém musí být uvedeny všechny náležitosti. Návrhem se zahajuje osobní bankrot. Je nutné k němu připojit rovněž zákonné přílohy. Důležité je, aby návrh na zahájení insolvenčního řízení byl sepsán správně. Z těchto důvodů můžeme doporučit pomoc advokátů.

Jak dlouho trvá insolvenční řízení?

Insolvence trvá maximálně 3 roky v případě splácení. Samozřejmě se bavíme o maximální době splácení. V případě úhrady 100 % z dluhu insolvence končí a není třeba čekat na konec maximální doby trvání.

Kdy je ukončeno insolvenční řízení?

Soud ukončí řízení, když doběhne zákonná lhůta pro splácení nebo pokud jsou uhrazeny všechny přihlášené pohledávky věřitelům. Soud přezkoumá průběh oddlužení a na tomto základě rozhodne, zda insolvenční řízení ukončí řádně a zda odprostí dlužníka od neuhrazených částí závazků.

Na co se vztahuje insolvence?

Insolvence se vztahuje na všechny závazky dlužníka. Může se jednat a bankovní či nebankovní půjčky, pokuty, dluhy na sociálním či zdravotním pojištění, neuhrazené daně nebo půjčku mezi kamarády. Cílem insolvence je komplexní oddlužení fyzické osoby, právnické osoby, OSVČ, manželů nebo důchodců. Do insolvence se také vztahuje majetek dlužníka. V případě vlastnictví hodnotného majetku může dojít ke zpeněžení majetkové podstaty tz. prodeji.

Mohlo by Vás zajímat

Řešení

Osobní insolvence, známá také jako oddlužení, je právní proces, který slouží fyzickým osobám nebo podnikatelům jako OSVČ, kteří se ocitli v těžké finanční sit...

Návod

Žádost o osobní bankrot je formulář, který vydalo Ministerstvo spravedlnosti České republiky. Tato žádost má jednotnou strukturu pro všechny žadatele. Zákon rovněž ...

Krok za krokem

Průběh oddlužení je možný dvěma způsoby. První je tím častějším a jedná se o splácení na dobu 3 let s jednou měsíční splátkou. V případě úhrady 100 % z...