Co je insolvence?

Hlavní stránka / Insolvence / Co je insolvence?

Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se Vám!

Insolvence je platební neschopnost neboli není již možné dále splácet všechny dluhy řádně a včas. Insolvence znamená také způsob oddlužení, který vede ke kompletnímu životu bez dluhů. Je jasné, že je nutné splnit podmínky pro insolvenci. V tomto článku se dozvíte, co je to ta insolvence a co tento pojem vlastně znamená.

 

Zajímám se o insolvenci

Co znamená insolvence

Insolvence znamená jednak samotný fakt nemožného dalšího řádného splácení a také druh oddlužení. Při řešení insolvence se zkoumá, zda je dlužník v úpadku. O insolvenci může zažádat fyzická osoba, OSVČ či manželé společně. Existují také insolvence firem. Vyhlášení osobního bankrotu je důsledek úpadku dlužníka. Pro dlužníka to znamená buď prodej hodnotného majetku nebo splátkový kalendář.

 

Zahájení insolvenčního řízení přináší pro dlužníky jisté výhody. Níže jmenujme ty nejzásadnější:

  1. Konec vymáhání a exekucí
  2. Stop úročení a navyšování o penále
  3. Insolvence znamená jednu měsíční splátku s jasnou délkou splácení
 

Co musím splnit pro insolvenci? 

Nyní se dostáváme k podmínkám, které je potřeba pro insolvenci splnit. Je nutné mít alespoň dva věřitele – tedy instituce či osoby, kterým dlužíte. Zároveň je potřeba mít dostatečný příjem či možnost dárce na splácení. V trestním rejstříku by neměl být záznam z majetkové trestné činnosti (krádež, podvod, zpronevěra apod.). Vaše závazky by měly být minimálně 30 dní po splatnosti, tedy alespoň jeden měsíc neuhrazené. Pro dosažení insolvence je nutné splnit všechny podmínky současně.

Kdo má nárok na insolvenci?

Nárok na insolvenci mají všichni občané České republiky, kteří splňují podmínky tohoto oddlužení. Na insolvenci mají nárok fyzické osoby, OSVČ a manželé společně. Za určitých okolností je insolvence velmi výhodná a doporučujeme si zjistit, zda nárok na insolvenci máte také Vy. Tento způsob oddlužení má za úkol vypořádat nároky dlužníka a věřitele. Věřitel chce být uspokojen v co možná nejvyšší míře a dlužník chce být bez dluhů.

Jaký je rozdíl mezi exekucí a insolvenci?

Exekuce je forma vymáhání pohledávky, kterou věřitel nemohl vymoct klasickou cestou. Insolvence je forma úpadku, kdy dlužník nedokáže závazky splácet. Při exekučním vymáhání jsou možné srážky ze mzdy, zabavování majetku, zastavení řidičského oprávnění apod. Současně může být proti dlužníkovi vedeno více exekucí. Rozdíl mezi exekucí a insolvencí je pro dlužníka znatelný. V případě insolvence může mít sloučené závazky do jedné měsíční splátky a na rozdíl od exekuce má zastaveno vymáhání a úročení.

Kolik mi zbyde v insolvenci?

V insolvenci musí zůstávat dlužníkovi nezabavitelné minimum. To se zvedá podle současné ekonomické situace. Vyšší nezabavitelné minimum mají osoby s vyživovací povinností (manžel, manželka, děti). V insolvenci Vám zůstane pořád dost na to, abyste si mohl zaplatit nájem a běžné věci denní potřeby plus samozřejmě stravu a ošacení. Částku, která Vám v insolvenci zbude určuje soud.

Co se nesmí v insolvenci?

V insolvenci se nesmí tvořit nové závazky. Nikdo by Vám neměl půjčit a Vy byste si nikde ani půjčit neměli. Zároveň se nesmí porušovat pokyny insolvenčního správce a ignorovat rozhodnutí soudu. Negativní vliv na insolvenční řízení může mít také nepoctivý záměr sledovaný dlužníkem nebo majetkový trestní čin.

Jak dlouho může trvat insolvence?

Insolvence může trvat maximálně 3 roky. Přesněji doba splácení trvá maximálně 3 roky. Proces od zahájení insolvenčního řízení k rozhodnutí soudu trvá zhruba jeden měsíc. Je nutné zmínit, že soud nemá stanovenou maximální lhůtu pro rozhodnutí. Přihlášení věřitelů do insolvence trvá 60 dní. Následně je přezkumné jednání s insolvenčním správcem a až poté začíná samotné splácení. V případě úhrady 100 % závazku dojde k ukončení insolvence vzápětí. Věřitel může také podat návrh na prodloužení délky splácení.

Co se děje po skončení?

Při úspěšném ukončení oddlužení dochází ke zproštění případných zbývajících částí dluhu. Dlužník je kompletně oddlužen a je vymazán z registru dlužníků. 5 let od ukončení je uveden v insolvenčním rejstříku a po uplynutí této lhůty je automaticky zneviditelněn i zde. Má čistý štít a je možné žít kompletní život bez dluhů. Insolvence je pro mnoho lidí cestou ke šťastnějšímu životu. Pokud osobní bankrot nedoběhl řádně, dlužník nemůže být zbaven dluhů a může být přikročeno ke klasickým formám vymáhání.

Kolik se musí zaplatit při insolvenci?

Dříve platila podmínka úhrady alespoň 30 % z celkové výše dluhu. Nyní je možné uhradit i menší procento, a tedy žádná přesná hranice neexistuje. V podstatě se uvádí akorát podmínka maximálního úsilí k zaplacení co možná největšího podílu na dluhu. Výhodou pro dlužníka je, že nemusí zaplatit v insolvenci všechny svoje dluhy v plné výši, pokud na to nemá příjem.

Kolik je minimální splátka na insolvenci?

Minimální výše splátky je určená odměnou insolvenční správce a jednou tolik musí jít na úhradu závazků. V případě jednotlivce je minimální částka zhruba 2 500,- měsíčně. Pokud přemýšlíte o společném oddlužení manželů, bude částka kolem 3 000,- měsíčně. Výše splátky se určuje podle příjmů dlužníka.

Co vše spadá do insolvence?

Do insolvence spadají všechny závazky dlužníka. Mohou to být bankovní a nebankovní půjčky či úvěry, půjčky od fyzických či právnických osob, pokuty, dluh vůči státním organizacím nebo třeba neuhrazené pojistné a případně další služby. Všechny tyto závazky spadnou v insolvenci do jednoho celkového dluhu, který se umořuje. Přednostně postaveno výživné, respektive dluh na výživném se hradí prioritně.

Mohlo by Vás zajímat

Krok za krokem

Průběh oddlužení je možný dvěma způsoby. První je tím častějším a jedná se o splácení na dobu 3 let s jednou měsíční splátkou. V případě úhrady 100 % z...

Návod

Zjistěte, jak vyhlásit insolvenci rychle a především správně. Zde najdete přesný návod, jak postupovat v případě, že potřebujete vyřešit svoje dluhy insolvencí. ...

Poradna

Přežít dluhy zvládnete za pomoci dluhové poradny. Naštěstí existují způsoby oddlužení, které Vám pomohou přečkat finanční tíseň. První krok ale vždy začíná...