Zastavení exekuce

Hlavní stránka / Exekuce / Zastavení exekuce

Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se Vám!

Zastavit exekuci lze z důvodů neplatného nálezu, pro nepřiměřenost, pro nemajetnost a další. Legální a rychlý způsob, jak exekuci pozastavit je insolvence neboli osobní bankrot. V případě více exekucí, které jsou stále vymáhány, lze zažádat o toto kompletní oddlužení.

 

Potřebuji rychle zastavit exekuci

 

Zastavení exekucí je možné po přijetí návrhu. Exekutor vyzve účastníky k vyjádření. V případě kladného přijetí je exekuce zastavena. Důvodů pro přijetí je hned několik:

  • Exekuce je promlčena
  • Neplatný rozhodčí nález
  • Nepřiměřený způsob provedení exekuce
  • Nemajetnost dlužníka
  • Neoprávněné postižení majetku
  • Dluh byl již uhrazen
 

S pozastavením exekucí doporučujeme se obrátit na odbornou advokátní kancelář. To samé platí v případě, že svoji dluhovou situaci potřebujete řešit insolvencí. Pro tyto případy máme pro Vás návod, jak postupovat pro zastavení exekuce:

  1. Kontaktujte nás telefonem či emailem
  2. Poraďte se zdarma o Vaší situaci
  3. V případě potřeby si domluvte osobní schůzku ve Vašem městě
  4. Nechte se zastupovat advokátem při zastavení exekucí

Jak se bránit proti exekutorovi?

Pokud Vám přijde exekuční vymáhání nestandardní či neopodstatněné, je potřeba se bránit. Nejlepší obrana je prostudování si možností, které by mohly exekutora zastavit. Pokud Vám hrozí mobiliární exekuce, doporučujeme vždy pouze za přítomnosti policie. Ta Vás svým způsobem bude před exekutorem bránit a zajistí morální dohled výkonu.

Kdy se může zastavit exekuce?

Exekuci lze pozastavit tehdy, pokud je vymáhána nízká částka, která nepokrývá ani náklady na vymáhání exekuce. V takových případech je možné zastavit exekuci pro nemajetnost. Pozbývá významu ve výkonu pokračovat. Exekuci je možné zastavit také tehdy, pokud doběhla promlčecí lhůta 10 let.

Jak dlouho trvá zastavení exekuce?

Zastavení exekuce běžně trvá zhruba dva měsíce. Přesná lhůta zde není. Z těchto důvodů je možné mít zastavenou exekuci dříve ale i později. V případě řešení špatné finanční situace insolvencí, dojde k pozastavení všech exekucí při zahájení insolvenčního řízení. To bývá nejčastěji do týdne.

Co dělat, když mi hrozí exekuce?

Pokud Vám hrozí exekuce, snažte se v první řadě komunikovat s věřitelem. Domluvte si splátkový kalendář. V této fázi před exekucí je nutné udělat vše proto, aby exekuce vůbec nezačala. Dluh se totiž rázem navýší o náklady na vymáhání a odměnu exekutora. Pokud již vymáhání započalo, je možné podat odvolání s pádným důvodem. Zkuste se také informovat o oddlužení, které Vás zbaví všech dluhů a má následující výhody:

  • Zastavení veškerého vymáhání
  • Nová exekuce nemůže začít
  • Pozastavení rostoucích úroku a odměn exekutorů
  • Sloučení do jedné únosné splátky
  • V mnoha případech odpuštění části dluhu
 

Výhoda kompletního oddlužení je také v omezeném čase splácení. Exekuce totiž mohou trvat velmi dlouho a v mnoha případech má dlužník věřitelů více. Exekuce je nepříjemná forma vymáhání a je lepší ji včas legálně a rychle zastavit.

 

Exekuce, tedy nucené vymáhání pohledávek, je v České republice běžným právním postupem, který umožňuje věřitelům získat své peníze od dlužníků. Exekuce může být náročným a stresujícím procesem pro ty, kteří se ocitnou v dlužnické pozici. Nicméně existuje několik situací, ve kterých je možné zastavit nebo pozastavit exekuci, a to může být pro dlužníky velkou úlevou.

Co je exekuce a proč je prováděna?

Exekuce je právní postup, který umožňuje věřitelům vymáhat dlužnou částku od dlužníků. Může být zahájena v případech, kdy dlužník nesplní své finanční závazky, a věřitel má na něj pohledávku. Důvody pro exekuci mohou být různé, včetně nezaplacených půjček, nesplacených dluhů, či nesplnění smluvních závazků.

Exekuce může zahrnovat zabavení majetku dlužníka, zablokování bankovního účtu, nebo dokonce zpeněžení majetku, který byl zabaven. Dlužník může být povinen nést náklady spojené s průběhem exekuce.

Situace, kdy lze zastavit exekuci v České republice

Zastavení exekuce může být pro dlužníky velkou úlevou. Existuje několik situací, ve kterých lze zastavit nebo pozastavit exekuci:

Dohoda s věřitelem: Dlužník může se svým věřitelem uzavřít dohodu o splátkovém kalendáři, která umožní postupně splácet dluh. Pokud je dohoda schválena, exekuce může být zastavena.

Insolvence: V případě, že dlužník nemá prostředky na splacení svých dluhů a splácení těchto dluhů by ho přivedlo do existenčních problémů, může požádat o osobní insolvenci. V tomto případě může být exekuce zastavena.

Nesplnění exekučního titulu: Exekuce může být zastavena, pokud exekuční titul, na němž je exekuce založena, ztratí svou platnost.

Smír s věřitelem: Dlužník může se svým věřitelem dojít k dohodě o smíru, kdy věřitel souhlasí se zastavením exekuce. Toto je však dobrovolná dohoda mezi stranami.

 

Jak požádat o zastavení exekuce

Pro zastavení exekuce může dlužník podat žádost u soudu, který exekuci provádí. V žádosti by měl uvést důvody, proč by měla být exekuce zastavena, a předložit relevantní důkazy, pokud jsou k dispozici. Důležité je mít přehled o svých finančních záležitostech a odbornou právní radu může poskytnout právník specializující se na exekuce.

Je však třeba si uvědomit, že zastavení exekuce není automatické a závisí na konkrétní situaci a schválení soudu. V některých případech může být exekuce zastavena na dobu určitou, aby dlužník měl možnost splatit své dluhy.

Zastavení exekuce v České republice může být pro dlužníky významným krokem směrem k řešení jejich finančních problémů. Je však důležité mít na paměti, že exekuce není jediným způsobem, jak se vypořádat s dluhy, a že každý případ je individuální. Je proto vždy vhodné konzultovat svou situaci s odborníkem na právo nebo s finančním poradcem, aby bylo možné najít nejlepší řešení.

Mohlo by Vás zajímat

Krok za krokem

Průběh oddlužení je možný dvěma způsoby. První je tím častějším a jedná se o splácení na dobu 3 let s jednou měsíční splátkou. V případě úhrady 100 % z...

Návod

Zjistěte, jak vyhlásit insolvenci rychle a především správně. Zde najdete přesný návod, jak postupovat v případě, že potřebujete vyřešit svoje dluhy insolvencí. ...

Poradna

Přežít dluhy zvládnete za pomoci dluhové poradny. Naštěstí existují způsoby oddlužení, které Vám pomohou přečkat finanční tíseň. První krok ale vždy začíná...