Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se Vám!
Odpovídáme na Vaše dotazy ohledně insolvence. Té se někdy také říká osobní bankrot a v této sekci najde často kladené otázky související s oddlužením. Pokud máte vlastní dotaz, na který chcete znát odpověď, obraťte se na nás přímo.
Chci odpověďK insolvenci je potřeba splnit podmínky a připravit si podklady k závazkům, příjmům za posledních 12 měsíců, výpis z trestního rejstříku a doložit případné vyživovací povinnosti. Další informace si vyžádá zpracovatel přihlášky do insolvence.
Při insolvenci je potřeba zaplatit takové procento, na které dosáhnete se svým příjmem. Minimální výše, kterou je nutné zaplatit, v insolvenci stanovena není. Dříve platila minimální hranice 30%.
V insolvenci nesmí vznikat nové závazky. Věřitel dlužníkovi v insolvenci nesmí půjčit. V průběhu insolvenčního řízení je potřeba dodržovat zákon a pokyny insolvenčního správce či soudu.
Insolvence na 3 roky již platí platí od 1.10.2024 po novele insolvenčního zákona. Jedná se o maximální délku splácení, pokud věřitel nepodá námitku.
Insolvence může trvat maximálně 3 roky, pokud se bavíme o délce splácení v případě nepodání námitky ze strany věřitele. Celkový proces trvá o trochu déle, protože se čeká na rozhodnutí soudu a přihlášení věřitelů.
Dluhy po insolvenci by měli být uhrazeny nebo částečně odpuštěny. Cílem insolvence je kompletní oddlužení všech dluhů. Po insolvenci je dlužníkovo řízení viditelné v insolvenčním rejstříku po dobu pěti let.
Insolvence se splácí z dlužníkových příjmů. Lidem musí zůstávat nezabavitelné minimum s přihlédnutím také k vyživovacím povinnostem. Splácení insolvence může probíhat také formou dárce.
Insolvence obnáší jednu měsíční splátku a zastavení úročení. Zároveň v insolvenci nesmí probíhat žádné vymáhání. Pokud dlužník vlastní hodnotný majetek, může insolvence obnášet prodej tohoto majetku.
Insolvence se platí tak dlouho, dokud nedojde k úhradě všech dluhů nebo maximálně 3 roky. Zbylý neuhrazený dluh je dlužníkovi následně odpuštěn za předpokladu řádného plnění.
Insolvence je forma oddlužení. Hlavní rozdíl je v tom, že oddlužení může mít více způsobů. Insolvence je právě ta jedna možnost, jak se oddlužit. Může probíhat splátkovým kalendářem bez dalších úroků a vymáhání.
V insolvencí dlužníkovi zbývá nezabavitelná část příjmů, která se průběžně zvyšuje. Nezabavitelné minimum zohledňuje také případné vyživovací povinnosti dlužníka. Základní částka se různí ale často se pohybuje kolem 20 000,- měsíčně.
Oddlužení stojí zhruba 50 000,- Kč včetně DPH, pokud se bavíme o insolvenci. Tato částka zahrnuje všechny náklady spojené s insolvenčním řízením. Součástí této ceny oddlužení jsou všechny zákonem stanovené odměny.
Insolvenční správce si v oddlužení bere svoji odměnu, která v případě jednotlivce činí 1 089,- Kč a v případě společného oddlužení manželů vychází tato odměna na 1 633,50,- Kč. Insolvenční správce má také nárok na odměnu při zpeněžení majetku.
Podmínky pro insolvenci jsou alespoň dva věřitele a být po splatnosti minimálně 30 dní. Další podmínkou pro insolvenci je dosdatečný příjem, ze kterého bude možné oddlužení splácet nebo mít možnost dárce.
Insolvenčního správce platí dlužník, který se nachází v insolvenčním řízení. Odměna insolvenčního správce je zahrnuta do měsíční splátky, kterou dlužník v osobním bankrotu platí.
Zjistit, kdo je v insolvenci můžete velmi rychle prostřednictvím insolvenčního rejstříku. Tento rejstřík je veřejně dostupný pro každého. Zobrazují se vněm probíhající nebo již proběhlá řízení a to až 5 let od ukončení.
V registru budete po skončení insolvence vidět ještě 5 let od ukončení insolvenčního řízení. ISIR je veřejně dostupný rejstřík pro všechny a zobrazuje již proběhlá a probíhající řízení. Vyhledávat lze podle několika kritérií.
Žádat o půjčku můžete hned po skončení insolvence. Úspěšné oddlužení by Vás mělo zbavit všech dluhů z minulého data. Obecně je doporučováno, aby si lidé po insolvenci znovu nepůjčovali, pokud je to možné.
Oddlužení soud nepovolí, pokud dlužník nesplňuje podmínky pro oddlužení nebo byl špatně vypracován návrh na insolvenci. Zároveň soud nepovolí oddlužení, pokud byl dlužník v insolvenci a byla mu část dluhu odpuštěna. V takovém případě je nutné počkat 10 let od ukončení předchozího řízení.
Pokud nemáte peníze na splátky a jste tedy v platební neschopnosti, můžete řešit svoje předlužení vyhlášením osobního bankrotu. Ten Vám zastaví růst úroků a exekutor či vymahač nebude již moci konat. Případně můžete požádat o konsolidaci splátek či refinancování.
Pokud máte dluhy po splatnosti, můžete požádat o insolvenci. Následně můžete mít jednu měsíční splátku na všechny svoje dluhy. Tato splátka již nezahrnuje další úroky a nikdo po Vás nemůže již nic vymáhat, včetně exekutora.
Osobní bankrot se vyplatí, pokud máte více dluhů u více věřitelů, kterým již nedokážete řádně splácet. Právě vyhlášením osobního bankrotu sloučíte všechny dluhy do jednoho. Toto oddlužení se vyplatí pouze v případě, že splňujete podmínky.
Osobní bankrot schvaluje krajský soud podle dlužníkova bydliště. Soud schvaluje osobní bankrot na základě podané přihlášky do insolvence a splnění podmínek. Soud si může vyžádat doplnění nebo opravu návrhu. Rozhodnutí soudu bývá nejčastěji do měsíce od podání.
Dárce může být osoba, která sama není v insolvenci. Dárce nesmí být manžel nebo manželka. Dárce by měl mít vlastní příjem, ze kterého bude moci dlužníkovi na insolvenci přispívat. Dárce může od darování v průběhu insolvence odstoupit.
Nenašli jste odpověď?
Napište nám a my Vám brzy odpovíme.
Řešení
Návod
Krok za krokem