Zastavení úroků z exekuce je možné řešit několika způsoby. Velmi často dojde společně se zastavením úročení také ke kompletnímu ukončení dané exekuce. Vymáhaná peněžitá povinnost se totiž skládá z jistiny (původně dlužné částky) a úroků, které navyšují celkový dluh v čase. K tomu všemu je potřeba připočítat si ještě odměny exekutora. Naštěstí často existuje vhodné řešení.
Samotná exekuce je pro dlužníka nepříjemným procesem a úroky z exekuce mohou původní dluh udělat nesplatitelným. Řešení může být ve vyhlášení osobního bankrotu. Právě insolvence dokáže okamžitě pozastavit exekuční vymáhání a navyšování dluhu o úroky. Existují ovšem další způsoby, jak zastavit úroky z exekuce. Pojďte se s námi podívat na nejčastější možnosti, které lidé v exekucích mají.
Insolvence zastaví úroky a exekuce
První řešení je to nejúčinnější. Vyhlášením insolvence totiž zastavíte kompletně navyšování dluhu o úroky, penále a odměny exekutora. Současně dojde k pozastavení vymáhání exekutora. Po zahájení insolvenčního řízení nastává ochranná lhůta pro dlužníka, která uleví od tlaků z vymáhání a nepříjemného úročení. Po splnění podmínek pro osobní bankrot lze dosáhnout na tyto výhody:
- Sjednocení dluhu do jedné únosné splátky
- Zastavení růstu úroků a dalších nákladů na úvěr či půjčku
- Pozastavení exekučního vymáhání včetně zabavování majetku
- Možnost uhradit pouze část dluhu
Zastavení úroků řeší insolvence téměř okamžitě. Následně pouze umořujete celkovou částku přihlášených věřitelů a tato částka se v průběhu tohoto oddlužení nesmí nijak navyšovat. Je potřeba počítat s odměnou insolvenčního správce ve výši cca 1 000,- Kč měsíčně. Pokud neuhradíte celkový dluh za maximální stanovenou lhůtu, měl by Vám být zbytek dluhu odpuštěn.
Úroky lze zastavit splacením
Druhá možnost je velmi jasná, ale o to těžší. Po úhradě exekuce totiž nezbývá co k úročení a exekuce včetně povinnosti úhrady zaniká. Důležité je uhradit jednat jistinu dluhu, úroky z prodlení a náklady exekučního vymáhání. K ukončení úročení a exekuce dojde pouze v případě úhrady všech vyjmenovaných částí dluhu, pokud není oficiální domluva jiná.
Zastavení exekuce pro vážné důvody
Exekuci lze zastavit také v některých případech, které jsou uvedeny v exekučním řádu. V České republice se může nacházet mnoho lidí v nezákonné exekuci, proti které lze bojovat. V takových případech doporučujeme podat návrh na zastavení exekuce. Níže si můžete přečíst časté důvody, které mohou vést k zastavení exekuce a dalšího úročení.
- Neplatný rozhodčí nález, na jehož základě byla exekuce vyhlášena
- Exekuce a povinnost uhradit je promlčena
- Mobiliární exekuce postihla majetek, který ze zákona být postihnutý nesmí
- Nemajetnost dlužníka, kdy není možné peněžitou povinnost vymoci
- Nepřiměřený způsob vykonání exekuce
Návrh na zastavení exekuce podávejte do 15 dnů od doby, kdy jste zjistili pochybení či nárok na zastavení. Návrh podávejte přímo exekutorovi, který vede vymáhání nebo na exekuční soud. Do návrhu uveďte všechny náležitosti a důvody k zastavení. Nezapomeňte: s ukončením exekuce již nebudete platit žádné další úroky.
Jak postupovat?
V případě, že cítíte nárok na řešení exekuce některou z výše uvedených cest, můžete využít níže popsaný postup. Exekuce a úroky z ní jsou nepříjemnou formou. Snažte se exekučnímu vymáhání předcházet. Pokud ale právě řešíte, jak se zbavit dluhů či exekuce, můžete postupovat následovně:
- Přečtěte si, jaké jsou možnosti zastavení úroků či exekuce
- Kontaktujte nás prostřednictvím formuláře v horní sekci této stránky
- Domluvte si osobní schůzku ve Vašem regionu
- Nechte se zastupovat advokátní kanceláří v řešení exekucí a úročení
- Zbavte se exekuce jednou pro vždy!
Zastavit úroky z exekuce je možné také po domluvě s exekutorem či původním věřitelem. Jako první krok doporučujeme vstoupit do jednáních právě s oprávněným věřitelem. V případě zájmu Vás můžete v těchto jednáních zastupovat. Pokud se nedoberete produktivní shodě, doporučujeme vyvinout maximální úsilí k zastavení exekuce.