Podat insolvenci můžete prostřednictvím advokátní kanceláře, která Vám vypracuje návrh na povolení oddlužení. To je přihláška do insolvenčního řízení, kterou bude pan advokát podávat na krajský soud skrze svou datovou schránku. Před podáním žádosti je vhodné prostudovat postup a podmínky pro osobní bankrot.
Pokud jste se dostali na tuto stránku, nacházíte se pravděppdobně v úpadku. To zjednodušeně řečeno znamená, že jsme v platební neschopnosti. To se může stát komukoli a naštěstí existují způsoby, jak se z dluhů dostat.
Na této odborné stránce se totiž dozvíte mimo jiné, jak postupovat při podání insolvence, co si k tomu budete muset připravit a jaké jsou vůbec podmínky. Zároveň Vám doporučíme, na které osoby se do v případě zájmu obrátit.
Pro podání insolvence si budete muset připravit podklady a informace, které jsou nezbytné pro zpracování Vaší přihlášky. Jedná se o podklady, které budou dokazovat Váš úpadek a také fakt, že podání insolvence je pro Vás vhodnou cestou, jak se zbavit dluhů. Mezi potřebné dokumenty patří:
- Smlouvy o úvěru, upomínky, exekuční příkazy apod.
- Pracovní smlouva, výplatní pásky, důchodový výměr a jiné
- Výpis z rejstříku trestů, který je dostupný na České poště
- Občanský průkaz
- Oddací list a rodné listy dětí (pokud máte tyto vyživovací povinnosti)
- Informace k Vaše majetku a situaci
V případě vlastnictví nemovitosti budete potřebovat výpis z katastru nemovitostí a je pravděpodobné, že v insolvenci dojde ke zpeněžení takového hodnotného majetku dlužníka. Doporučuje se před samotnou přípravou podání insolvence konzultovat situaci třeba s advokátem.
Jak postupovat při podání?
Níže je námi doporučený návod, jak postupovat při podání insolvence. V jednotlivých případech se může postup lišit, ale nejčastěji probíhá v následujícím pořadí:
- Kontaktujte naší advokátní kancelář s praxí
- Popište nám Vaší situaci a domluvte si konzultaci
- Navštivte nás na některé z poboček
- Připravte si výše uvedené podklady
- Vypracování návrhu na povolení oddlužení
- Podání insolvence na krajský soud
- Sledování procesu oddlužení
Postup se může lišit v závislosti na případu. Je možné oddlužit se jako fyzická osoba, podnikatel jako OSVČ. Insolvenci mohou podat také manželé společně a zákon pamatuje také na důchodce. V některých případech lze podat oddlužení online. Soud bude rozhodovat o úpadku na základě splnění podmínek.
Insolvence se podává elektronicky přes datovou schránku Vašeho zástupce. Osoby si mohou podat žádost sami pouze v případě, že mají právní či ekonomické vzdělání. Ve všech ostatních případech je potřeba oslovit kompetentní osobu:
- Advokát
- Notář
- Insolvenční správce
- Exekutor
- Akreditovaná osoba
Seznam oprávněných osob k zastupování vychází z novely insolvenčního zákona. Celková cena insolvence, a tedy i částka, kterou za dobu trvání insolvence zaplatíte, závisí na délce splácení a možnostech úhrady dluhu buď v plné výši nebo pouze částečně.
Co musí žádost obsahovat?
Existuje pouze jeden formulář, na kterém lze podat návrh na povolení oddlužení. Ten je nutné vyplnit zcela správně a připojit veškeré dostupné informace, na základě kterých, bude moci soud rozhodnout o úpadku.
Povinné přílohy k podání žádosti jsou:
Seznam majetku: Zde je nutné uvést veškerý hodnotný majetek dlužníka.
Seznam zaměstnanců: Pokud má dlužník své zaměstnance.
Čestné prohlášení: Podepsané prohlášení, že byl dlužník poučen o právech a povinnostech.
Listiny dokazující úpadek dlužníka: Všechny podklady k závazkům, které dáte dohromady.
Výpis z trestního rejstříku: Ten Vám vytisknou na poště nebo na úřadě za poplatek 100,- Kč
Případně další důležité dokumenty, které mohou mít vliv na rozhodnutí soudu či na samotný průběh osobního bankrotu. Vše potřebné Vás sdělí pan advokát či jiný zástupce. Po podání insolvence má soud 3 pracovní dny, aby řízení zahájil. To platí pouze v případě kompletní dokumentace. Soud může také vyzvat k doplnění.